Опитайте се винаги да опаковате най-необходимите и полезни вещи за Вашето пътуване. Имайте предвид, че колкото по-разумно и съобразено с правилника опаковате вещите си, толкова по-лесно и бързо ще се справите с проверките по летищата и ще преминете контрола.
Всяка авиокомпания може да има свои собствени правила за размера и теглото на багажа, затова информирайте се за това, което е позволено преди да отидете на летището.
Някои правила:
Транспорт на течности
В ръчния си багаж може да пренасяме течности, ако те са в опаковка до 100ml всяка една от тях. Всички течности се поставят за транспортиране в найлонова торбичка, която събира най-много 1 литър. Може да пренасяме по-големи количества течности ако:
- Са поставени в багажа, който предоставяме за проверка.
- Са били закупени от магазините на летището и са запечатани и опаковани в прозрачен найлонов плик, в който на видно място е поставен документът доказващ покупката им.
- Вещества или лекарства, които са ни необходими, придружени с лекарска рецепта като доказателство.
- Детски храни и хранителни добавки, които ще бъдат консумирани по време на полета.
За течности се считат:
Вода, напитки, супи, сиропи, козметични кремове, козметични лосиони, козметични масла, парфюми, лак, гел за коса, гел за измиване, мус за коса, пяна за бръснене, дезодоранти, освежители за въздух, паста за зъби, спирала за очи.
Пренос на опасни предмети
В ръчния багаж не може да пренасяме:
- Огнестрелните оръжия и други оръжия - като оръжие за начинаещи, винтовки и въздушни пушки, прашки, харпуни, зашеметяващи оръжия или електрошок, запалки с формата на огнестрелно оръжие
- Хладни/остри оръжия и предмети – стрели и дартс, куки, кирки за лед, ножове за хартия, сприцовки, игли за плетене, джобни ножчета и ножове, с остриета до 6 мм., професионални инструменти, които е възможно да бъдат използвани като оръжие, като бормашини, кухненски ножове, отвертки, клещи, чукове, ключове и др.
- Взривни и запалими материали - като кибрит, които не са безопасни, алкохолни напитки, с алкохолно съдържание, превишаващо 70% от обем, газове и газови контейнери.
- Химични и токсични вещества - като киселини и основи, корозивни или избелващи вещества,имобилизиращи или парализиращи спрейове, отрови и, като цяло, материали, които могат да се самозапалят или да причинят изгаряния.
В ръчния си багаж не можем да пренасяме:
Взривни вещества, газове, запалими течности и химически активни вещества, запалими течности, включително вещества съдържащи бензин или метанол, горими вещества, токсични или инфекциозни вещества, радиоактивни материали, включително и такива съдържащи изотопи за медицински цели, корозивни вещества като живак и автомобилни акумулатори, всякакви компоненти от горивната система на превозни средства, които са съдържали гориво.
Транспорт на домашни любимци
За да може да пренасяме домашните си любимци, трябва да носим с себе си за представяне при контрол всички необходими документи, които да потвърдят, че нашият любимец е здрав(например здравна карта или паспорт), както и специална клетка, в която да се транспортира любимеца. Тъй като при различните авиокомпании разпоредбите и цените за транспорт на домашни любимци са различни, необходимо е преди да предприемем транспортирането на домашни любимци, да се сдобием със съответната информация:
- Може ли да вземем нашите любимци при нас, в пътническата зала или не? Ако можем, какъв размер или тегло на любимеца е позволен?
- Какъв вид домашни любимци е позволено да бъдат транспортирани в пътническата зала?
- Какъв размер на специалната клетка е позволен? Има ли ограничения на максималните размери на клетката, която можем да вземем с нас в пътническата зала?
- В страната от или към която пътуваме позволено ли е транспортиране на домашни любимцив пътническата зала?
- Каква е цената за транспорт на нашия домашен любимец?
Подаръци: Ако в ръчната си чанта пренасяте подаръци, не ги опаковайте, защото може да се наложи да преминат контрол.
Електрически устройства: Лаптопи и електрически уреди (сешоар, самобръсначка, т.н.) са разрешени да бъдат пренасяни в ръчния багаж, просто трябва да преминат през отделен контрол, затова се уверете, че лесно ще бъдат извадени от чантата.
Медицинско оборудване и медикаменти: Позволено е транспортирането на медицинско оборудване и медикаменти, но то ще трябва да премине през специална проверка преди качване на борда и трябва да бъде придружено с необходимите документи. Специални лекарства и респиратори трябва да минат през контрола на летището и да бъдат придружени с документ от лекуващия лекар.
Музикални инструменти: Ако планирате да пътувате с големи музикални инструменти, препоръчително е да се свържете с Вашата авиокомпания, за да бъдат взети необходимите мерки.
Тегло на багажа
Теглото на багажа (ръчен или друг), което е позволено да транспортираме с нас зависи от авиокомпанията, класата, с която пътуваме (икономична, бизнес и т.н.), нашата дестинация (вътрешен полет, международен полет, към определена дестинация, като Франция, Англия, САЩ, Канада и т.н.). Трябва да се свържем с нашата авиокомпания, за да получим цялата необходима информация за това.
Какво правим в случай на проблеми
Първата стъпка, която трябва да направите, е да влезе в контакт с авиокомпанията или с организатора на пакетната почивка. В случай, че мислим, че законът не е спазен, може да се свържем с Европейския потребителски център, от където могат да ни предоставят допълнителни съвети по отношение на конкретния случай, да ни помогнат да подадем жалба до властите, ако полетът ни е бил отменен, закъснял или ни е отказан достъп на борда, да ни посъветват да отнесем спора към извънсъдебен механизъм, или към съдебна процедура, ако това е необходимо...
В случай на повреден багаж, Вие трябва да подадете жалба до авиокомпанията в срок от 7 дни от получаване на багажа, а в случай на забавено получаване на багаж, този срок е 21 дни, от датата, на която е трябвало да пристигне. Ако Вашият багаж е изгубен, повреден или забавен, Вие може да имате право на парично обезщетение от авиокомпанията в размер до 1200 евро. Въпреки това, превозвачът не носи отговорност, ако е взел всички разумни мерки за избягването на вредите или ако е било невъзможно да се вземат такива мерки.